Muzeum získalo unikátní dar

Mgr. Zdeňka Řezníčková, Sušické noviny - číslo 1/2006 vyšlo 13. ledna 2006


noviny

Do sbírky Muzea Šumavy Sušice se v loňském roce podařilo získat unikátní dar - sbírku skla od soukromého švýcarského sběratele. Počátkem května 2005 navštívil Muzeum Šumavy Dr. Ing. Bruno Schreiber ze Švýcarska. Dr. Ing. Bruno Schreiber se narodil v Československu. Před odtržením území Sudet se rodina přihlásila k čs. občanství, otec pana Schreibra i on sám jako dítě prošli koncentračním táborem. V padesátých letech vystudoval VŠ, pracoval v oboru výzkumu a vývoje nových plastických hmot, v roce 1969 společně se svou matkou emigroval do Švýcarska, usadil se v Basileji, kde se postupně vypracoval na vedoucího oddělení výzkumu a vývoje v tamní farmaceutické firmě. Nyní je v důchodu. Ing. Schreibera zaujaly naše expozice věnované šumavskému sklářství, seznámil se jak se sbírkou skla, s historií jejího vzniku a složením, tak i s plány muzea na rozšíření sklářské expozice a dalšími záměry na její využití z hlediska odborného i badatelského.
Pan Schreiber již několik let také sbíral sklo a hledal možnost, jak by se jeho sbírka mohla někde uplatnit. Vyslovil tedy přání darovat za určitých podmínek svou sbírku skla právě Muzeu Šumavy Sušice. Obsahem jeho sbírky je převážně šumavské sklo ze 17.-20. století. Několika exempláři je zastoupeno barokní a renesanční sklo. Převážnou většinu sbírky tvoří sklo z období 1820-1860 a asi 20 kusů pochází z produkce druhé poloviny 19. a počátku 20. století. Zhruba 30 kusů jsou skutečně cenné unikáty. Ve sbírce je zastoupeno hodně tzv. upomínkových číšek, což byl typický produkt první poloviny devatenáctého století. Zastoupeno je zde především období tzv. starší produkce převážně šumavských skláren v Anníně, Lenoře, Klášterském Mlýně a Adolfově. Ojediněle je zastoupena i produkce novohradských skláren. Po poměrně krátkém jednání byla uzavřena ve Švýcarsku smlouva o darování této sbírky Muzeu Šumavy, a to za velice příznivých podmínek - uchovat celou sbírku jako celek po dobu nejméně 25 let a sbírku vystavit v expozici muzea - a 3. listopadu 2005 byla sbírka skla dovezena do Muzea Šumavy v Sušici.
Pro Muzeum Šumavy v Sušici je tato sbírka velice cenná a přínosná, a to z několika důvodů. Zahrnuje období, které je ve sbírkách muzea zastoupeno poměrně skromně. Dále je unikátní i v tom, že při vytváření sbírky se její majitel cíleně snažil zařazovat do ní takové exempláře, které by reprezentovaly všechny sklářské techniky tehdy používané. Vytvořit takovou sbírku je velice náročné a to nejen finančně, ale i časově - lze konstatovat, že je to otázka několika desítek let, kdy je nutno sledovat různé aukce, katalogy obchodů se starožitnostmi atd. Také cena jednotlivých kusů je různá a liší se kus od kusu - některé lze ocenit až na několik desítek tisíc korun. Celková hodnota tohoto daru převyšuje čtyři miliony korun. Díky tomuto daru se sklářská sbírka Muzea Šumavy v Sušici zařadí mezi největší sbírky skla v České republice (za sbírky UMPRUM v Praze a muzeí v Jablonci a Liberci).

Sbírka bude od 1. května 2006 vystavena v sušické expozici muzea.

zpět