MUZEUM ŠUMAVY V ROCE 2003


Letošní kalendářní rok sice zdaleka nekončí a do Muzea Šumavy mohou návštěvníci zavítat ještě celý měsíc, ale přesto již nyní můžeme říci, že letošní sezóna byla úspěšná.

Výstavní sezónu v Sušici již tradičně zahájily výstavy výtvarných prací dětí ze sušických škol - v letošním roce to byly práce dětí ze Základní umělecké školy, Základní školy Komenského a z Gymnázia. Zájem vyvolala výstava kreseb plzeňského malíře a grafika Jana Funera s názvem Čarodějova lakovaná tužka. Byla to vlastně trochu odložená výstava z loňského roku. V roce 2002 se měla výstava obrazů tohoto malíře konat v muzeu v Sušici v září, ale tento záměr překazily srpnové povodně. Malíř, tedy žijící ve Švihově, při nich přišel nejen o téměř všechny připravené obrazy, ale i o dům.

Jakýmsi "hitem" letošní sezóny se ovšem stala výstava nazvaná Sladké mámení aneb včelařská historie, věnovaná, jak již sám název napovídá, všemu, co se kolem tohoto tématu točí - chovu včel v minulosti a nyní, včelám, včelařům, medu, jeho zpracování a využití v kosmetice, farmacii a samozřejmě v kuchyni. Na přípravě této výstavy se velkou měrou podíleli sami chovatelé včel, kteří řadu exponátů zapůjčili ( kromě jiného i prosklený úl se živými včelami ) a nad celou výstavou měli i odborný dohled. Pokud někoho toto téma zajímá, nemusí litovat, že výstavu neviděl - ještě do konce října má možnost to napravit.

Také návštěvníci kašperskohorského muzea si zcela jistě přišli na své. Především měli možnost prohlédnout si výstavu věnovanou výročí Záchranné stanice pro handicapované živočichy, která při Muzeu Šumavy pracuje již patnáctým rokem a kterou každoročně projde několik desítek poraněných živočichů. Výstava navázala na předešlé úspěšné přírodovědné výstavy se živými exponáty ( žáby, plazi, pavouci, brouci ). Malým zpestřením té letošní bylo krátce živé čapí mládě.

Také milovníci fotografie si zcela jistě přišli na své - přichystali jsme jim výstavu nazvanou Nejstarší fotografové Šumavy aneb Šumava, jak ji znal Karel Klostermann. Výstava připomíná první šumavské fotografy přicházející z české strany hor, vzdává tichý hold těmto prvním průkopníkům "černého umění" v dobách, kdy fotografování a cestování bylo skutečným dobrodružstvím a přibližuje tvář Šumavy v letech 1880 - 1920. Obě výstavy v Kašperských Horách potrvají také do konce října.

A pokud některý milovník historie bude mít ještě čas, neměl by si nechat ujít výstavu v Galerii Muzea Šumavy v Kašperských Horách, věnovanou jednomu z našich tradičních výstavních témat - šumavskému sklářství. Tentokrát jsme pozornost věnovali historii sklárny v Anníně. Návštěvníci mají možnost vidět celou řadu exponátů poprvé. Pro tuto výstavu jsme je vyndali z našeho depozitáře, kam se po skončení výstavy opět vrátí.

Letošní léto bylo sice pěkně horké, ale ten, kdo se přišel ochladit do muzea, určitě nelitoval.

© Zdeňka Řezníčková

zpět