MOTOCYKLY Z HORAŽĎOVIC


V meziválečném období u nás vedle velkých továren existovala řada dílen, jejichž majitelé vyráběli motocykly vlastní konstrukce. Většinou se jednalo pouze o několikakusové série. Motocykly měly často zajímavá technická řešení, ale omezené finanční prostředky nedovolily, aby se jejich tvůrci prosadili proti silnější konkurenci. A tak například málokdo dnes ví, že v Horažďovicích byly zkonstruovány a alespoň v několika kusech vyrobeny hned dva, na sobě nezávislé typy motocyklů a že několik jich bylo dokonce prodáno zákazníkům, což nebylo tehdy zdaleka tak samozřejmé.

Prvním z těchto konstruktérů a výrobců byl Jaroslav Cvach, který měl v Horažďovicích původně dílnu na výrobu pletacích strojů. Motocykly ho však lákaly mnohem víc a tak v roce 1931 píší noviny o jeho motocyklové novince jako o autu na dvou kolech. Dva z jeho strojů, které sestavil už v roce 1930, najely každý kolem 50 tisíc kilometrů bez sebemenší závady. Přitom je třeba si uvědomit, že se jezdilo převážně v horském terénu, Šumavou, po prašných silnicích se špatným povrchem. Spotřeba těchto motocyklů byla 3 - 3,5 l / 100 km, s přívěsným vozíkem o litr až litr a půl větší.

Pan Cvach chtěl výrobu motocyklů rozšířit a tak jel do Prahy požádat v bance o úvěr. Bylo mu však řečeno, že banka několik týdnů před tím poskytla vysoký úvěr továrníku Janečkovi na zavedení licenčního Wanderera do výroby ( JA-WA) a byla by tedy sama proti sobě, kdyby podpořila konkurenta podniku, na jehož prosperitě byla zainteresována. Možná, že právě tehdy se rozhodlo o charakteru města na dlouhá desetiletí. Z malé ambiciózní dílničky se nestala známá továrna i když k tomu mnoho nescházelo. Naopak, po skončení výroby motocyklů vlastního typu se Cvachova dílna stala nadlouho značkovým servisem JAWY. V letech 1929 - 1932 se v dílně pana Cvacha, konstruktéra, výrobce pletacích strojů, jízdních kol, motocyklů, zkušebního i soutěžního jezdce a zároveň nadaného malíře, vyrobilo přes třicet kvalitních motocyklů. Všechny se prodaly a svým novým majitelům dobře sloužily.

Druhým tvůrcem motocyklů v Horažďovicích byl Adolf Wagner. Měl malou zámečnickou dílnu s nejnutnějším vybavením, výhní, vrtačkou a šlapacím soustruhem. Wagner byl vyučený zámečník. jeho život byl doslova neustálým zápasem o holou existenci, proto vedle běžných zámečnických zakázek si přivydělával výrobou jízdních kol a posléze se snažil vyrábět i motocykly vlastní konstrukce. V této snaze ho podporoval jeho přítel, elektrikář Adolf Brejcha. V letech 1926 - 1934 tito dva nadšenci vyrobili šest kusů motocyklů, každý jiný. Tato kusová výroba však neměla perspektivu, přestože tvůrcům strojů nelze upřít mnoho originálních nápadů a dobrých myšlenek. Rámy strojů byly silně poddimenzovány a docházelo k jejich deformacím a vibracím. Výjimkou byl stroj vyrobený v roce 1928, jehož rám byl z U profilu takové síly, že by snad snesl srážku s rychlíkem. Tento stroj jako osobní motocykl Adolfa Brejchy byl také nejdéle v provozu. Kromě toho nebylo snadné sehnat kvalitní materiál ani na výrobu motorů, proto Wagnerovy motocykly nevynikaly dlouhou životností. Celkově obchodní úspěchy strojů Wagner nebyly nijak valné a to bránilo dalšímu rozšíření výroby. Navíc v období vrcholící hospodářské krize nebyla ani vhodná doba na prodej motocyklů. Ze šesti vyrobených strojů se prodal pouze jeden a do dnešní doby se dochovaly jen tři motocykly této značky.

Je zajímavé, že jak Wagner tak Cvach se údajně osobně neznali, třebaže bydleli ve stejnou dobu v jednom městě a ve stejnou dobu se snažili dosáhnou i stejného cíle - vyrobit levný motocykl pro nejširší vrstvy. Přitom Horažďovice nebyly v té době nijak velkým městem. Kdo ví, co by se společně mohlo podařit.


© Zdeňka Řezníčková
zpět