Příjemnou procházkou z Kvildy dosáhneme úpatí Černé Hory, kde pramení nejdelší česká řeka - Vltava. Odtud po překonání stoupání, téměř k vrcholu kopce Stráž a následného klesání k Bučině, se před námi rozevře pohled, který se vrývá navždy do paměti snad každého smrtelníka. Pohled přes Knížecí Pláně na panoráma Šumavy podél hranice až na Trojmezí, za jasného počasí je zde výhled i na Alpy.
 
Pramen Teplé Vltavy
Pomník u pramene Teplé Vltavy
Údolí Teplé Vltavy nad Kvildou
Teplá Vltava cca na 3. km

Pramen Teplé Vltavy
Na úpatí Černé Hory v nadmořské výšce 1172 m n.m. pramení naše nejdelší česká řeka - Vltava. Jedná se o pramen Teplé Vltavy, Studená Vltava pramení u Haidmühle v Bavorsku a s Teplou Vltavou se slévá až pod Mrtvým luhem, cca 9 km od Volar.V okolí pramene Teplé Vltavy se po obou březích "potůčku" rozkládají vrchovištní rašeliniště, kde mocnost rašeliny je až 4 m. V předválečných letech (1922-1923) byla u pramenu Teplé Vltavy zřízena turistická chata Klubu českých turistů,  chata byla zlikvidována v šedesátých letech. Za II. světové války zde byl pracovní zajatecký tábor pro sovětské a francouské vojáky, kteří zde těžce pracovali při těžbě dřeva.

Stráň nad Teplou Vltavou (nad Kvildou) Údolí Teplé Vltavy nad Kvildou Teplá Vltava cca na 3. km Pramen Teplé Vltavy Teplá Vltava na Kvildě Teplá Vltava na Kvildě Lilie ve stráních pod Kvildou
 
Informační středisko Bučina
Bývalý hotel Pešlova chata
Výhled z Bučiny
Výhled z Bučiny
Bučina
Obec Bučina (něm. Buchwald) založená ve 2. polovině 18. stol. v nadmořské výšce 1162 m byla nejvýše položenou osadou na české straně Šumavy. Na počátku 20. stol zde byla dvojtřídní obecná škola, finanční stráž, celní úřad, dokonce i spořitelna a samozřejmě 2 hotely, převládalo zde německé obyvatelstvo (cca 400 němců a pouze 4 češi). V roce 1937 zde byla založena česká škola, před zánikem osady (po roce 1947) zde žilo pouze 58 obyvatel. V současnosti zde zůstaly z celé obce pouze 2 budovy, jedna z nich je bývalý hotel Pešlova chata. Objekt nyní prochází znovuzrozením a bude splňovat svůj původní účel. Společným projektem české a bavorské strany zde vzniklo informační středisko s názorným popisem okolí v českém i německém jazyce. Bučina taktéž složí jako hraniční přechod pro pěší a cyklisty.
Pohled na bývalou Bučinu Jeřabina na Bučině Soustromí před Bučinou Kaplička na Bučině Kaplička na Bučině Výhled z Bučiny Boží muka před Bučinou Boží muka před Bučinou Boží muka před Bučinou
 

 

Obsah stránky připravil: Jiří Vopěnka
Autor fotografií: Jiří Vopěnka
Stránku pro internet připravil: Jiří Vopěnka

 

 


Návrat na Vopinovy stránky Šumavy

Vopinovy stránky Šumavy

 

Návrat na stránky ABC Šumava

ABC Šumava - vše co chcete a potřebujete vědět      ŠumavaNet.CZ - informační server

Regionální informační server ŠumavaNet.CZ

 

 

vopinweb@  prezentace   -    Pramen Teplé Vltavy a Bučina
Vopinovy stránky Šumavy, kontaktní osoba: Jiří Vopěnka
E-mail:
vopin@sumavanet.cz

[CNW:Counter]